Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować, gdzie i z kim ostatnio występowaliśkmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Jeśli nie oznaczone inaczej - Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

 

12 listopada 2023 roku zostaliśmy zaproszeni na jubileusz 33-lecia, który koncertowo obchodził nasz zaprzyjaźniony chór Adoramus ze Słubic. Było to święto niezwykle kolorowe, wzruszające i energetyczne! Wspólnie z chórem poprzebieraliśmy się w stylu dzieci kwiatów i wykonaliśmy największe polskie przeboje sprzed lat: od "Jedzie pociąg z daleka" przez "Konika na biegunch" aż do "Ale to już było" i "Niech żyje bal". Nad całością panowała charyzmatyczna dyrygentka jubilata, Barbara Weiser-Lada, choć pozwoliła także zadyrygować naszemu szefowi, Markowi Czekale. Partie solowe wykonali poszczególni cudowni chórzyści, a także były już członek chóru, Paweł Wiencek oraz najmłodsza uczestniczka koncertu, wnuczka dyrygentki, Hania Natkańska. Tańczyli także przedstawiciele Studia Tańca Bohema, a o bogatej historii chóru opowiadała Emilia Czekała, która w pewnym momencie w imieniu orkiestry wraz z tatą Markiem podziękowała za 23 lata wspaniałej dotychczasowej współpracy! A był to dopiero początek gratulacji i odznaczeń - na scenie przemawiali Burmistrz oraz Satrosta Słubicki, który wręczył dyrygentce specjalną nagrodę! Nie brakowało łez wzruszenia, ale i wspólnego śpiewania i radosnego pociągu jadącego przez całą Aulę Pollonicum! Krótki materiał video z koncertu znaleźć można tutaj.

11 listopada 2023 roku uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pięknym koncertem w  Klasztorze Pocysterskim w Wągrowcu. Całość rozpoczął średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia wykonany przez połączone chóry - Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz wągrowiecki The Hoor, by później zabrzmiały Pieśni Polskie opracowane przez Karola Szymanowskiego, a zorkiestrowane przez Miłosza Bembinowa. Dyrygował Tomasz Kotwica, a partie solowe wykonali znakomici soliści: Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Damian Wilma (baryton), który powrócił także w kolejnej kompozycji - Te Deum Antonina Dvoraka, gdzie fenomenalnym sopranem śpiewała także Roksana Korban, a całością dyrygował Bernard Mendlik. O poszczególnych utworach ciekawie opowiadała Emilia Czekała, która na samym końcu zachęciła do wspólnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego, który zawsze w tym dniu brzmi wyjątkowo pięknie!

28 października 2023 roku wzięliśmy udział w pierwszej edycji Gypsy Music Festival, który odbył się w Auli Polonicum w Słubicach. Zabrzmiały m.in. fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu "Bandyta", podczas gdy w tle wyświetlane były najsłynniejsze jego sceny. Było też mnóstwo wzruszających momentów, gdy zabrzmiała "Romska Odyseja", w której partie solowe wykonali prawnuczka i wnuk ocalałych z holocaustu Sinti i Romów, Liliana Szubert i Sinto Valentin (kompozytor utworu). Gościem specjalnym był rewelacyjny wiolonczelista, Marcin Zdunik, który przepięknie zinterpretował m.in. wirtuozowską partię w utworze Drom, którego prawykonanie miało miejsce podczas naszego koncertu. Wiersze recytowała Izabela Jaśkowiak, co było niezwykle wzruszające - nic dziwnego, że publiczność nagrodziła artystów gromkimi oklaskami na stojąco!

20 października 2023 roku uświetniliśmy koncertem wyjątkową uroczystość wręczania honorowych wyróżnień Solca Kujawskiego. Po odświętnej części oficjalnej sceną rządziła głównie operetka we wspaniałym wykonaniu fantastycznych solistów: Justyny Gęsickiej (mezzosopran) oraz Krzysztofa Zimnego (tenor). Śpiewacy nie ukrywali, że byli wyjątkowo stremowani, ale mieli ku temu niemały powód - wśród publiczności zasiadała sama Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, pani Irena Santor! Oklaskiwała nas jednak owacyjnie z szerokim uśmiechem na twarzy, bowiem zapytana przez Emilię Czekałę potwierdziła, że aplauz dla artystów jest szalenie istotny! Emilia zresztą niejednokrotnie angażowała słuchaczy nie tylko w oklaski, ale także w zapowiedzi, a nawet wspólne wykonanie niektórych utworów, którym tempa nadawał jak zwykle świetnie jej tata, Marek Czekała. Całość zakończyło gromkie "sto lat" odśpiewane na imieniny pani Ireny Santor, w której oczach wypatrzyliśmy łzę wzruszenia. To był cudowny koncert pełen niesamowitych emocji!

7 października 2023 roku Cafe Bodo zawitało do Wągrowca, by przenieść słuchaczy w czarowny świat urokliwych piosenek dwudziestolecia międzywojennego. Tadeusz Seibert wcielił się w tytułowego Bodo, Emilia Czekała śpiewała zaś głosem Ordonki. Między poszczególnymi utworami nasi bohaterowie wspominali wspólne występy, osiągnięcia, teatry i kabarety, w których niejednokrotnie zachwycali przed laty. Wągrowiecka publiczność chętnie przychodziła im z pomocą, gdy trzeba było zagwizdać (ale nie wygwizdać!) lub wspomóc damę w rozterce - na szczęście znalazł się dżentelmen, który przybył na ratunek! Marek Czekała, autor znakomitych aranżacji, dumnie dzierżył batutę i spełniał życzenia repertuarowe dawnych gwiazd kabaretu, a później długo, wraz z pozostałymi artystami, nie mógł zejść ze sceny, bowiem publiczność gromkimi brawami domagała się bisu (który oczywiście otrzymała). W kawiarence Cafe Bodo czas zawsze mija nam szybko, a wągrowieccy słuchacze nie szczędzili nam oklasków, z czego wnioskujemy, że w ich przypadku było podobnie!

24 września 2023 roku zainagurowaliśmy sezon artystyczny w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu poprzez muzyczną podróż za ocean z naszą ulubioną meksykańską sopranistką, Alejandriną Vazquez. Zachwycała ona swoim śpiewem i intepretacjami nie tylko utworów rodem z Ameryki Łacińskiej, ale także fragmentów operetek w egzotycznym dla polskiego ucha wydaniu, bo po hiszpańsku! Przepiękne meksykańskie suknie także robiły wrażenie, szczególnie gdy jedna z nich przemieniła się podczas wykonywania jednego z utworów! Marek Czekała dyrygował naszym zespołem, a w pewnym momencie i jego córka, Emilia Czekała, zaczęła dyrygować - tym razem publicznością! Ta chętnie poddawała się akywnościom proponowanym przez konferansjerkę, ale także prośbie solistki, by z okazji urodzin mamy słuchacze zaśpiewali dla niej gromkie "sto lat"! Wzruszenie było ogromne, a radość ze wspólnego muzykowania dla grudziądzkiej publiczności z pewnością pozostanie z nami na dłużej!

26 sierpnia 2023 roku był wspaniałym, kolorowym dniem spędzonym w naszej Bydgoszczy - wzięliśmy udział w aż dwóch pięknych wydarzeniach. Najpierw w samo południe przedstawiciele naszej orkiestry wystąpili w Parku Kochanowskiego w ramach Festiwalu Świata Baśni i Bajek "Pozytywka", gdzie wykonali najpiękniejsze, meksykańskie piosenki dla dzieci. Repertuar pomogła nam dobrać nasza solistka, Alejandrina Vazquez, która wcielała się we wszystkie postaci z bajkowych melodii - od pieska, przez słonia, świnkę aż do czarownicy. Wtórowała jej Emilia Czekała, która tłumaczyła dzieciom różnice między językiem polskim a hiszpańskim, a także zachęcała ich do wspólnych zabaw. To był bardzo radosny koncert..... dopóki tuż przed końcem nie przerwał go rzęsisty deszcz!
Na szczęście po południu wszystkie złowrogie chmury zniknęły i mogliśmy cieszyć się piękną aurą tym razem w Parku Kazimierza Wielkiego nieopodal Fontanny Potop. To ostatni koncert w ramach cyklu "Fontanna Muzyki", w którym rządziły latynoamerykańskie, gorące rytmy! Naszą przewodniczką po dźwiękach zza oceanu ponownie została Alejandrina Vazquez, a także doskonale znany bydgoskiej publiczności Szymon Rona - obydwoje zachwycali swoim kunsztem wokalnym, swobodą sceniczą i znakomitymi interpretacjami. Publiczność rozgrzewała także Emilia Czekała, która zachęcała do wspólnego śpiewu, ale też... meksykańskiej fali! Co ciekawe, wśród słuchaczy znalazł się sam Jacek Wójcicki, który swój koncert zaczynał dwie godziny później, ale nie odmówił zaproszenia do wspólnego wykonania piosenki "Jesteśmy na wczasach" biorąc Emilię w spontaniczne taneczne obroty! Za wiele aranżacji odpowiedzialny był Marek Czekała, który dyrygował naszą orkiestrą, a niejednokrotnie także publicznością, która ochoczo reagowała na jego zachety do wspólnego śpiewania. Ten chór na długo jeszcze rozbrzmiewać będzie w naszych uszach! Bardzo dziękujemy za tę niepowtarzalną atmosferę!

Festiwal Pozytywka

Festiwal Fontanna Muzyki

19 i 20 sierpnia 2023 roku miała miejsce XI już edycja Chojnickich Nocy Operetkowych. Fosa Miejska w Chojnicach zapełniła się rekordową liczbą spragnionych symfonicznych dźwięków słuchaczy, a w tym roku nareszcie dopisała pogoda - było ciepło, a niebo nie straszyło burzami. Pierwszego dnia rządziły największe operetkowe przeboje, które wykonywała trójka znakomitych solistów: Elżbieta Cabała (sopran), Milena Lange (sopran) oraz Rafał Żurakowski (tenor). Orkiestrą dyrygował brat solisty, Bartosz Żurakowski, który prócz wywijania batutą dzielił się publicznością swoją wiedzą na temat poszczególnych utworów, a także poczuciem humoru. Wtórowała mu Emilia Czekała, która zapraszając z publiczności panią Elżbietę przekonywała, jak ważne są oklaski dla osób, które wchodzą na scenę. Atmosfera była tak serdeczna, że gdy zabrzmiał Kan-kan przed sceną spontanicznie pojawiła się tancerka, która energicznie podzieliła się swoją radością z tańca!
Drugi dzień to wspaniałe muzyczne tournee dookoła świata. Do Chojnic przyjechały dwie sopranistki pochodzące z dalekich krajów: Alejandrina Vazquez (Meksyk) oraz Yeyoung Sohn (Korea Południowa), a także chór ze Słubic, czyli jak żartowała Emilia Czekała, "prawie z Niemiec". Solistki zaprezentowały nie tylko utwory ze swoich krajów, ale także wyruszyły w muzyczną podróż poprzez mniej i bardziej znane kompozycje z Argentyny, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, z kolei chór przypomniał najpiękniejsze fragmenty takich musicali jak Nędznicy czy Upiór w operze. Pulpit dyrygencki przejął jeden z pomysłodawców festiwalu, Marek Czekała, który specjalnie na tę okazję zaaranżował niektóre z utworów, które wybrzmiały tego dnia w Fosie Miejskiej. Koncert zakończył legendarny przebój grupy Queen "We are the Champions", a fosę rozświetliły latarki publiczności, sprawiając, że było to w tamtym momencie najpiękniejsze miejsce na świecie!

Dzień 1

Dzień 2

12 sierpnia 2023 roku na pięknym rynku w Chełmnie zabrzmiały legendarne melodie znane ze srebrnego ekranu. Prawie 50-osobową orkiestrę od pulpitu dyrygenckiego poprowadził znakomity Amos Talmon, który wraz z Emilią Czekałą dodatkowo słownie poprowadził koncert opowiadając o poszczególnych kompozycjach, zdradzając anegdoty i przypominając ważnych twórców. Emilia nie tylko zapowiadała, ale także zaśpiewała "Somewhere Over the Rainbow", a prócz niej wokalem zachwycał jeszcze Mateusz Wiśniewski. Publiczność mogła doświadczać nie tylko muzyki - na ekranie obok wyświetlano zdjęcia, fragmenty poszczególnych filmów, co sprawiało, że wrażenia były podwójne! Zresztą całe miasto opanowane było przez absolutnie niepowtarzalny klimat, bowiem koncert, zorganizowany przez firmę Mondi, był częścią festiwalu Perspektywy - 9 Hills. To była czysta przyjemność dołożyć swoje dwa muzyczne grosze do tak pięknego przedsięwzięcia!

Fot. Zdjęcia Babci Gosi

15 czerwca 2023 roku wzięliśmy udział w niezwykłym jubileuszu 155-lecia Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma S.A. - tak wyjątkowa okazja wymaga specjalnej oprawy muzycznej. Program dobrany został tak, aby nie tylko poprzez słowo, ale i muzykę opowiedzieć historię firmy. Na początku zatem zabrzmiała polka "Bahn Frei", która powstała w bardzo podobnym czasie co Belma, później usłyszeliśmy arię Adeli w wykonaniu Marty Ustyniak, a kolejne dziesięciolecia różnymi kompozycjami prezentowali śpiewem znakomici wokaliści: Adela Konop, Tadeusz Seibert i Mateusz Wiśniewski. Zaśpiewała także Emilia Czekała, która prowadziła całą tę część artystyczną także słowem, opowiadając o dziejach firmy, urządzeniach do zabezpieczenia ruchu kolejowego czy środkach zaporowo-minerskich. Dyrygował oczywiście Marek Czekała, a publiczność aż wstała z miejsc, gdy zabrzmiał ostatni utwór: "We are the Champions". To był piękny jubileusz, cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią!

22 kwietnia 2023 roku w 60-tą rocznicę premiery Carminy Burany Carla Orffa w Polsce, wykonaliśmy to potężne dzieło w auli Collegium Pollonicum w Słubicach. Ponad setka wykonawców w tak monumentalnej kompozycji zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie, zwłaszcza że soliści to wspaniałe talenty: Barbara Tritt, Wojciech Kuczyński oraz Grzegorz Sobczak. Połączone chóry: Adoramus, Eurythm, Singakademie, a także chóry dziecięce Don Diri Don, PSM I st. w Słubicach i SNOSM pokazały potęgę ludzkiego głosu. Nad całością od pulpitu dyrygenckiego czuwała niesamowita Barbara Weiser-Lada. Publiczność gorączkowo domagała się bisów, co udowadnia, że muzyka w odsłonie orkiestrowo-chóralnej wciąż wywiera na odbiorcach fenomenalne wrażenie, co badzo nas cieszy!

18 lutego 2023 roku muzycznie uświetniliśmy uroczystość jubileuszową firmy BIn. Całość w duecie poprowadzili Emilia Czekała oraz Piotr Cybulski, wieloletni prezes jubilata. W specjalnie stworzonym na tę okazję, pieczołowicie przygotowanym scenariuszu wydarzenia znalazły się szczegóły o tym, czym zajmuje się firma oraz przestrzeń na to, by na scenie zaistniały osoby odpowiedzialne za poszczególne fazy działania BIn'u. Do każdego etapu dobrane były odpowiednio utwory, zachwycająco wykonywane przez naszych solistów - Jutynę Gęsicką i Krzysztofa Zimnego. Dodatkowych atrakcji nie brakowało - Marek Czekała nie tylko dyrygował, ale też wskazując na nieuchronny upływ czasu zagrał na... zegarze. Koncert zakończyliśmy oczywiście gromkim sto lat zaśpiewanym wspólnie przez wszystkich na sali. Gratulujemy pięknego jubileuszu!

12 lutego 2023 roku wzięliśmy udział w uroczystej gali 100-lecia Zbąszynka. Specjalnie na tę okoliczność przygotowaliśmy program, w którym znalazły się piosenki z każdej dekady minionego stulecia - od utworów "Ja się boję sama spać" i "Już nie zapomnisz mnie", przez "Żeby szczęśliwym być" i "Lubię wracać", aż do "Życia jak poemat" i "I ciebie też bardzo". Aranżacje przygotował oczywiście Marek Czekała, który także zadyrygował koncertem, a piosenki świetnie zinterpretowali soliści: Emilia Czekała oraz Mateusz Wiśniewski. Przeplatane one były historią miasta przekazaną przez dyrektorkę Zbąszynieckiego Ośrodka Kultury, Malwinę Kubicką, a także przemówieniami włodarzy, co znakomicie oddawało atmosferę poszczególnych dziesięcioleci. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tak ważnej uroczystości!

26 stycznia 2023 roku daliśmy aż dwa Koncerty z uśmiechem! Po południu mieliśmy przyjemność uświetnić uroczysty jubileusz 65-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani w Bydgoszczy i w Domu Kultury Modraczek wystąpić przed wieloma znakomitymi gośćmi. Emilia Czekała poprowadziła najpierw część oficjalną, by później zapowiadać kolejne utwory, a o utrzymanie uśmiechów na twarzach słuchaczy pomagali jej pełen poczucia humoru dyrygent, Marek Czekała, oraz fantastyczni soliści: Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński.
Wieczorem przenieśliśmy się wszyscy do Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy by na Uniwersytecie Każdego Wieku dać wykład pełen muzyki, humoru i śpiewu! Pierwszym tematem wykładu były należyte oklaski, później historie o instrumentach, a pod koniec mówiliśmy też o tym... jak miauczą głodne koty. Publiczność od samego początku reagowała tak żywiołowo, że w zasadzie wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że chcemy do nich jak najszybciej wrócić! Atmosfera była doprawdy fenomenalna, Marcela, Emilia, Dominik, Marek, a nawet każdy muzyk i muzyczka z orkiestry dostali gromkie brawa. Czujemy, że zdobyliśmy przyjaźń kolejnych słuchaczy!

Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani

 

Koncert dla Uniwersytetu Każdego Wieku

 

22 stycznia 2023 roku Hala Widowiskowo-Sportowa w Iławie zamieniła się w kawiarenkę Cafe Bodo, w której głosem legendarnego gospodarza śpiewał Tadeusz Seibert, a w postać Hanki Ordonówny wcieliła się Emilia Czekała. Nie zabrakło także bardzo roztańczonych bywalców kawiarni z grupy Dance Rouge, którzy rozruszali nie tylko bohaterów spektaklu, ale także wybrane osoby z publiczności. Marek Czekała w pierwszych słowach powitania zachęcał słuchaczy do śmiałego śpiewu, a oni z radością spełnili to życzenie - sala była prawdziwie rozśpiewana! Dziękujemy Burmistrzowi Iławy oraz Iławskiemu Centrum Kultury za zaproszenie - to ogromna przyjemność po raz kolejny przeżywać tę podróż w czasie, którą uznajemy za fantastyczne uhonorowanie wielkich postaci sprzed lat i fenomenalnych piosenek, które wtedy powstawały! Cieszymy się, że mogliśmy ją tym razem przeżywać z iławską publicznością.

15 stycznia 2023 roku po raz pierwszy wystąpiliśmy w Stęszewie, ale już czujemy, że zawarliśmy wspaniałą przyjaźń z tamtejszą publicznością, co sygnalizowała gromkimi brawami i entuzjastycznymi reakcjami! Postanowiliśmy zadbać o to, aby od początku roku nie brakło śmiechu, daliśmy więc nasz ulubiony "Koncert z uśmiechem". Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński jak zwykle dali z siebie wszystko i nie dość, że pięknie śpiewali, to jeszcze rozbawiali słuchaczy swoimi dowcipnymi kreacjami i scenkami sytuacyjnymi! Emilia Czekała opowiedziała niejeden żart, zaś jej tata, Marek Czekała, nie tylko dyrygował, ale także świetnie sprawdził się jako... model! Ukoronowaniem wspólnej zabawy był przesympatyczny Burmistrz Gminy Stęszew, pan Włodzimierz Pinczak, który wręczył nam kwiaty wciąż ubrany w szal i czapkę z pomponem. Cieszymy się, że nasze poczucie humoru spotkało się z tak fantastycznym przyjęciem!

14 stycznia 2023 roku wzięliśmy udział w uroczystości wręczenia Statuetek Sukiennika Świebodzińskiego, a następnie ruszyliśmy w muzyczną podróż po świecie. Świebodziński Dom Kultury zamienił się w samolot linii Czekała Airlines, któremu pilotował oczywiście Marek Czekała pewnie obsługujący batutę, stewardessą była zaś jego córka, Emilia Czekała, która nie dość że opowiadała o poszczególnych krajach, to w dodatku postanowiła zaśpiewać, a nawet zagrać na flecie! Nie byłoby jednak tak fantastycznych wrażeń z tej podróży, gdyby nie znakomici przewodnicy - śpiewacy! Swoimi głosami i temperamentem zachwycili Marta Ustyniak (sopran), Piotr Pastuszka (tenor) i nasza gościni specjalna, pochodząca z Meksyku sopranistka - Alejandrina Vazquez. Odwiedziliśmy bardzo wiele miejsc m.in.  Austrię, Włochy, Francję, USA i oczywiście Meksyk, zostając jednocześnie w Świebodzinie. Dziękujemy znakomitej publiczności, za tak wesoły... samolot!

7 stycznia 2023 roku po kilku latach przerwy z wielką radością wróciliśmy na koncert noworoczny do Słubic! Wraz połączonymi chórami Adoramus oraz Eurythm w sali Collegium Polonicum wykonaliśmy program, który łączył sobie magię świąt z fascynującym światem musicali czy muzyki rockowej. Batutą wymieniali się Barbara Weiser-Lada oraz Marek Czekała, na scenie pojawiali się artyści ze studia tańca Bohema, którzy prezentowali wzruszające układy. Emilia Czekała nie dość, że prowadziła koncert, to jeszcze rozbujała publiczność podczas Lambady oraz zaśpiewała wielki filmowy przebój "Skyfall". Ale to niejedyna solistka - ostatni utwór wykonał Mykola Lesiv, a w wiązankach z musicali "Upiór w operze" i "Les Miserables" na pierwszy plan wychodzili utalentowani soliści z chóru Adoramus. Chyba jednak najwięcej serc podbiła najmłodsza uczestniczka koncertu, Hania, która iście anielskim głosem zaśpiewała jedną z piosenek świątecznych. Emocji było zatem mnóstwo! To był niezwykle intesywny weekend, ale będziemy go wspominać bardzo pozytywnie i gorąco!

6 stycznia 2023 roku tradycyjnie spędziliśmy w Chojnicach, gdzie muzycznie witaliśmy 2023 rok na dwóch wyjątkowych koncertach noworocznych. Tym razem zaprosiliśmy znakomitą Grupę MoCarta, która słynie z fantastycznego poczucia humoru, ogromnej klasy i pomysłowości! Wraz z zespołem pokazaliśmy, czym jest dźwiękonaśladownictwo, na ile sposobów można zagrać Happy Birthday, a także jak zagwizdać, a nawet zaśpiewać. Na scenie pojawiła się także żona jednego z "MoCartów", Agnieszka Mezzosopran Kowaluk, która wraz z mężem wyjaśniła w utworze La ci darem la mano (w tłumaczeniu na polski: "Powrót taty"), na czym polega życie muzyka... i jego rodziny, w innym zaś śpiewała o tym, jak najskuteczniej zwalczać chandrę. Na scenie pojawiły się też panie Ida (koncert pierwszy) i jubilatka Iwona (koncert drugi), które także PRZEPIĘKNIE odśpiewały kompozycję o dzieweczce i laseczku. Emilia Czekała dała się ponieść temu nastrojowi i na wzór Grupy nie tylko zapowiadała, ale i rapowała, zaś Marek Czekała pilnował, żeby szampan nie strzelił nikomu w oko. Aha! I dyrygował też! Bawiliśmy się wyśmienicie, a wspominając rozszalałą publiczność i niekończące się owacje na stojąco, wnioskujemy, że i słuchacze na długo zapamiętają te noworoczne spotkania!

11 grudnia 2022 roku mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w Charytatywnym Koncercie Mikołajkowym Rotary w Auli Copernicanum w Bydgoszczy. Koncert organizowany był przez Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto, a prócz pięknych arii i duetów w wykonaniu Justyny Gęsickiej i Krzysztofa Zimnego, a także utworów wybrzęczanych na budziku przez Marka Czekałę i innych piosenek świątecznych wyśpiewywanych przez Emilię Czekałę, atrakcjami wieczoru były licytacje i tzw. cicha aukcja. Pieniądze zebrane tego wieczoru przeznaczone będą na cele statutowe Klubu Rotary Bydgoszcz Stare Miasto, m.in. na sprzęt rehabilitacyjny Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Smukale i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że także dzięki naszym talentom udało się uzbierać kilkanaście tysięcy złotych!

11 listopada 2022 roku po raz kolejny Dzień Niepodległości spędziliśmy w pięknym Klasztorze Pocysterskim w Wągrowcu, gdzie znów połączyliśmy siły ze wspaniałą mocą ludzkich głosów, czyli z Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz chórem The Hoor z Wągrowca. Tym razem koncert rozpoczęło pięć psalmów, Melodii na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki, nieco uwspółcześnionych, bowiem w miejsce lutni pojawiła się gitara klasyczna, na której zagrał Adam Skrętny. Nad Melodiami Gomółki od pulpitu dyrygneckiego czuwał Tomasz Kotwica. My dołączyliśmy w drugiej części, w której wykonaliśmy przepiękne, pełne nadziei Requiem Gabriela Faure, a w której batutę przejął dr hab. Bernard Mendlik. Partie solowe w wielkim wyczuciem wyśpiewali Justyna Gęsicka (mezzosopran) oraz Damian Wilma (baryton). Wprowadzenie do utworów zapewniła Emilia Czekała. Całość zakończyły owacje na stojąco, które czym prędzej wykorzystaliśmy wykonując Hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego to przecież najlepsze możliwe zwieńczenie koncertu w tak wyjątkowym dniu!

 

4 listopada 2022 roku wzięliśmy udział w uroczystości jubileuszowej firmy Polmass w Hotelu City w Bydgoszczy. Poprzez muzykę opowiadaliśmy historię firmy -  wspominaliśmy burzliwe lata 80-te polką "Grzmoty i błyskawice", utwór "Tik-tak" podkreślał nieuchronny upływ czasu, a na końcu zaśpiewaliśmy partnerom jubilata gromkie "sto lat"! Emilia Czekała nie tylko opowiadała o historii firmy nawiązując do poszczególnych kompozycji, ale też postanowiła zaśpiewać, Marek Czekała prócz dyrygowania odliczał "śmiechy", a Marcela Wierzbicka-Opalińska i Dominik Opaliński zachwycali śpiewem i bawili publiczność interpretacjami skrojonymi pod firmę Polmass, a skoro to producent preparatów mlekozastępczych dla cieląt nie mogło zabraknąć.... muczenia! Uwielbiamy bawić się muzyką i dostosowywać program pod konkretne potrzeby - takie koncerty pozostają w pamięci na długo!