Orkiestra

Orkiestra im. Johanna Straussa, występująca również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich, powstała w 1995r. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w bydgoskiej muszli koncertowej w parku im. W. Witosa w dniu 13 sierpnia 1995r. Początkowo był to zespół składający się z 16 muzyków, których prowadzenia podjął się Henryk Wierzchoń. Chcąc zmienić oblicze zespołu, założyciel orkiestry Marek Czekała postanowił osobiście dyrygować grając jednocześnie na skrzypcach, jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss. Po raz pierwszy uczynił to na koncercie 10 marca 1996 r. Od tego czasu widok grającego na skrzypcach i jednocześnie „tańczącego” dyrygenta stał się swoistą wizytówką zespołu. 

 

Orkiestra im. Johanna Straussa złożona jest z profesjonalnych muzyków grających na co dzień w muzycznych instytucjach Bydgoszczy takich jak Filharmonia Pomorska, Capella Bydgostiensis czy Opera NOVA. Jest zespołem wszechstronnym wykonującym bardzo różnorodną muzykę: od klasyki, przez muzykę salonową i filmową aż do rocka. Grywała koncerty zarówno w małych szkolnych salkach jak i na dużych filharmonicznych scenach.
 
W zależności od potrzeb, jej skład od kilku osób (zespół kameralny) rozrasta się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej.
 
W ciągu kilkunastu lat istnienia Orkiestra Symfoników Bydgoskich koncertowała już kilkaset razy w kraju (m.in. w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Mielnie, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Słubicach, Olsztynie, Pile, Kaliszu, Gubinie oraz Szczytnie) i za granicą (m.in. w Niemczech na targach EXPO 2000 w Hanowerze, na Litwie oraz w Szwecji w Goeteborgu i Norrkoping). Orkiestra nagrała również płytę "Lokomotywa", na której znaleźć można kompozycje Piotra Salabera do wierszy Juliana Tuwima.

Koncerty Orkiestry są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność. Prof. Bogusław Buszewski, Kierownik Zakładu Chemii Środowiska i Ekoanalityki UMK w Toruniu napisał o nas kiedyś: "Dzięki muzykom Orkiestry człowiek rozumie co to jest art & science. Bo tak naprawdę wszyscy należymy do tego magicznego świata, tylko że w odmiennym wymiarze. Kontakt z tą piękną muzyką dostarcza wrażeń, wzruszeń i przeżyć. I to jakich wrażeń, i jakich wzruszeń. To jest art. Tego nie daje science." Natomiast Jarek Durszewicz, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy opisał Orkiestrę Symfoników Bydgoskich zaledwie kilkoma słowami: "Profesjonalizm, swoboda i piękne brzmienie."

16 listopada 2005 r. Orkiestra obchodziła swoje dziesięciolecie. Z okazji tego właśnie jubileuszu w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty koncert, na którym znaleźli się m.in. ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Alfred Längle oraz wicemarszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Jan Szopiński.
W 2007 i 2008 roku padł rekord, jeśli chodzi o ilość występów, orkiestra dała albowiem prawie po 70 koncertów, czyli występowała średnio co 5 dni. Na przełomie lat 2008 i 2009 orkiestra uczestniczyła w nagraniu płyty Sławka Wierzcholskiego "Blues w Filharmonii", która w 2010 roku nominowana została  do prestiżowej nagrody Frydyryka.
 
11 września 2010 roku z okazji 15. urodzin orkiestry na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbył się Wielki Koncert Jubileuszowy. Wydarzenie to patronatem honorowym objął Prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz,  a uczestniczyły w nim tysiące bydgoszczan, którzy głośno oklaskiwali orkiestrę aż do późnych godzin wieczornych. Więcej szczegółów w artykule "Za nami Wielki Koncert Jubileuszowy"
 
24 lipca 2015 roku 20. rocznicę powstania naszego zespołu postanowiliśmy uczcić w sposób zupełnie wyjątkowy! Naszą scenę stanowiła trawa Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, a do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy zespół Żuki. Więcej na ten temat w artykule: "20 lat w jeden jubileszowy wieczór".
 
We wrześniu 2016 roku Marek Czekała objął stanowisko dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i dlatego zmuszony był zrezygnować z obowiązków jakie pełnił dotychczas przy Orkiestrze Symfoników Bydgoskich. Powierzył je jednak swojej córce, Emilii Czekała, która kontynuuje długie tradycje orkiestry.