Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować, gdzie i z kim ostatnio występowaliśkmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

 

14 listopada 2018 roku wzięliśmy udział aż w dwóch wydarzeniach!

Narodowy Bank Polski zorganizował w hotelu City w Bydgoszczy spotkanie z przedsiębiorcami województwa kujawsko-pomorskiego, które mieliśmy przyjemność uświetnić koncertem. Marta Ustyniak zachwycała śpiewem i poczuciem humoru, uczyła jak porządnie nucić, a wybrańcom siadała na kolanach, jednym słowem - skradła serca publiczności. Emilia Czekała opowiadała o tym, że upływający czas mamy "jak w banku", ale jest na to sposób, choćby polka "Tik-tak", dyskutowała także ze słuchaczami o najlepszych imionach dla kotów (wygrało imię Kredyt!), a później troszkę pomiauczeliśmy... Spotkanie zakończyło się bisem i wspólnym wesołym śpiewaniem, czyli tak jak lubimy najbardziej!

W klubie Orion na bydgoskim Błoniu rządziła tego dnia cudowna muzyka dwudziestolecia międzywojennego. Widowisko "Miłość ci wszystko wybaczy" słowem i muzyką opowiada o losach najjaśniejszej gwiazdy kabaretu przedwojennego - Hanny Ordonówny, wielkiej artystki i patriotki, której los napisał niezwykły życiorys! Emilia Czekała opowiadała dzieje życia tej niesamowitej legendy, Natalia Łęt przepięknie wykonała jej piosenki, a uroku i czaru całemu przedstawieniu dodał chór Contrapunkt, który przyjechał na koncert aż z Grudziądza. Pióra, szale boa, perły, piękne melodie, wspólny śpiew, wspomnienia dawnych lat - niejednemu słuchaczowi zakręciła się w oku łezka, nie brakowało wspaniałych momentów, a oklaskom nie było końca!

11 listopada 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się niezwykły koncert, podczas którego rządziły historyczne pieśni ojczyste oraz pieśni polskie w wyjątkowych aranżacjach. W Kościele Pocysterskim oo. Paulinów wystąpiła ponad setka artystów - prócz naszej rozbudowanej orkiestry, połączone chóry (Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, The Hoor oraz Wągrowiecki Chór Kameralny) oraz znakomici soliści (Karolina Makuła, Łukasz Seremet, David Roy). Dyrygował tego dnia Tomasz Kotwica, pomysłodawca całego tego niepodległościowego muzycznego zamiesznia, któremu należą się ogromne gratulacje, zadanie to bowiem nie było łatwe, a koncert wypadł znakomicie! Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie Hymn Polski, co przypieczętowało uroczystą atmosferę, która udzieliła się wszystkim tego niezwykłego wieczoru!

7 listopada 2018 roku w Kościele Akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu odbył się koncert pamięci zmarłych członków społeczności akademickiej. Pod kierunkiem Arkadiusza Kaczyńskiego wykonaliśmy Arię z suity orkiestrowej D-dur nr 3 Jana Sebastiana Bacha oraz przejmujące Adagio for Strings Samuela Barbera. Następnie batutę przejął gość z Francji, Lionel Berbain i to on zadyrygował wspaniałym Requiem Gabriela Faure. Zaśpiewał Chór Akademicki UMK w Toruniu oraz soliści: Tatiana Veksler i Michał Hajduczenia. Ostatnia część zabrzmiała wyjątkowo, bowiem słuchaczy dobiegł dźwięk kościelnych organów (za sprawą Danuty Szymy), a z góry piękne głosy chóru młodzieżowego Inovroclaviensis Cantans przygotowanego przez Izabelę Szymę-Wysocką. Muzycznych emocji było więc co nie miara, poniosły one naszą publiczność tak bardzo, że oklaskom nie było końca!

4 listopada 2018 roku w przepięknie oświetlonym kościele pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy zabrzmiały wspaniałe kompozycje mające uczcić pamięć tych, którzy już odeszli: Requiem d-moll Gariela Faure, Kanon D-dur Johanna Pachelbela czy słynna "Aria na strunie g" Jana Sebastiana Bacha. Zaśpiewał Chór Akademicki UMK w Toruniu, a partiami solowymi zachwycili Tatiana Veksler i Michał Hajduczenia. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadził Arkadiusz Kaczyński - batutę przejął od Izabeli Szymy-Wysockiej, która dyrygowała chórem w utworach a capella na samym początku koncertu. Zróżnicowanie programu było więc duże, a całość zwieńczył hymn Polski - za kilka dni 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a to powód do dumy, który trzeba uczcić co najmniej muzycznie!

20 października 2018 roku wzięliśmy udział we wspaniałej Gali Biznesu Oriflame. W tym roku hasłem przewodnim była Symfonia Sukcesu i mieliśmy zaszczyt tę symfonię zaprezentować. Towarzyszyli nam znakomici wokaliści - nasza szefowa Emilia Czekała, Kacper Andrzejewski i Tadeusz Seibert. Całość rozpoczęła przepiękna melodia z filmu "Gladiator", którą solowo na skrzypcach wykonała Monika Kamińska, a nasz dyrygent, Marek Czekała, na chwilę opuścił orkiestrę, aby przekazać batutę pani prezes i zaprosić ją do przywitania kilkutysięcznej publiczności. Potem zabrzmiały takie przeboje jak "Shape of you", "You're the One That I Want", "Życie jak poemat" czy "We are the Champions". Na koniec wykonaliśmy wspólnie z uczestnikami gali utwór napisany specjalnie na tę okazję - "Możesz wszystko". I rzeczywiście po spotkaniu z tyloma ludźmi i tak energetyzującej atmosferze, mamy poczucie, że możemy wszystko!!!

12 października 2018 roku uczciliśmy w Wąbrzeźnie zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej "Koncertem z uśmiechem". Zebranym w Wąbrzeskim Domu Kultury nauczycielom zafundowaliśmy chwilę odpoczynku, choć czasem zdarzało nam się wywołać ich do tablicy, by wraz z nami wykonali niektóre utwory. Emilia Czekała co chwilę poruszała kwestie, w których pomagali jej specjaliści różnych dziedzin: to nauczyciele historii, to niemieckiego, a nawet WF-u! Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński zachwycali za to nieskończonym poczuciem humoru i swobodą - Marcela w szlafroku śpiewała, że "boi się sama spać", a Dominik miaucząco konfrontował się ze słuchaczami. Skończyło się pożegnaniem po polsku i owacjami na stojąco - oby ta pozytywna atmosfera utrzymywała się przez cały rok szkolny!

11-12 sierpnia 2018 roku odbyła się ósma edycja Chojnickich Nocy Operetkowych. Emilia Czekała już na samym początku przyznała, że z roku na rok poprzeczka postawiona jest coraz wyżej, a dobór programu to coraz większe wyzwanie i faktycznie poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki, a publiczność zarówno w sobotę jak i w niedzielę nie chciała wypuścić artystów ze sceny. Pierwszego dnia rządził król operetki Johann Strauss i jego słynne dzieło „Baron cygański”. Wśród przepięknej scenografii pojawiali się śpiewacy o wspaniałych głosach i wielkiej chryzmie: Marta Wyłomańska wcieliła się w Saffi, Hanna Okońska w Arsenę, Małgorzata Ratajczak w cygankę Cziprę, Janusz Ratajczak w Sandora Barinkaya, Łukasz Ratajczak w Ottokara, zaś Tomasz Łuczak zagrał aż dwie postaci: Kalmana Żupana oraz Księcia Homonaya. Nad muzyczną całością czuwał znakomity dyrygent, Jerzy Wołosiuk. Emilia Czekała przytaczała treść poszczególnych aktów przed ich rozpoczęciem, a potem rządziła już głównie muzyka i śpiew – ku uciesze słuchaczy, którzy wraz z artystami śpiewali najsłynniejsze operetkowe fragmenty.
Drugiego dnia serca publiczności przywłaszczone zostały przez trzech niezwykłych tenorów z grupy Tre Voci. Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak oraz Miłosz Gałaj zachwycili rekordowo liczną publiczność nie tylko śpiewem, ale także otwartością, dowcipem i czasem zaskakującym jak na tenorów repertuarem. Koncert z lekkością i wdziękiem poprowadziła Emilia Czekała, która poprosiła zebranych o włączenie światełek w telefonach komórkowych podczas utworu „Hallelujah” – efekt był oszałamiający! Pięknych momentów zresztą nie brakowało, ale były też te żywiołowe, gdzie słuchacze proszeni byli o głośny śpiew i ochoczo przystępowali do pomocy! Naszą orkiestrę od pulpitu dyrygenckiego poprowadził Marek Czekała, ulubieniec chojnickiej publiczności! Zakończyło się wielkim roztańczeniem i trudno było się rozstać. Ta edycja Chojnickich Nocy Operetkowych z pewnością na długo pozostanie nam w pamięci – już się nie możemy doczekać następnej!
Na portalu chojnice.com znaleźć można zarówno relację z dnia pierwszego, jak i drugiego, zaś na chojnice24.pl przeczytać można artykuł o całym festiwalu.

7 lipca 2018 roku wystąpiliśmy na XIV już edycji Wielkiej Gali Tenorów w przepięknej muszli koncertowej w Ciechocinku. Publiczność tradycyjnie dopisała spragniona wspaniałej muzyki i cudownych głosów artystów zaproszonych przez Dariusza Stachurę i z pewnością się nie zawiodła - świadczyły o tym ogromne owacje i niekończące się wołania o bis. Gala zaczęła się już dzień wcześniej, w piątek odbył się bowiem Turniej Polskich Akademii Muzycznych i pojedynek basów (zwyciężył znakomity Łukasz Jakubczak i Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - gratulujemy!), a nasza orkiestra miała swoją reprezentację w postaci uroczej Emilii Czekały, która poprowadziła ten ekscytujący konkurs. W sobotę oddała jednak mikrofon legendarnemu redaktorowi, Maciejowi Orłosiowi, który ciekawie opowiadał i zapowiadał rewelacyjnych artystów - Sopranissimo (Agnieszka Sokolnicka, Agnieszka Adamczak i Joanna Horodko) oraz Tre Voci (Wojciech Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj) z Dariuszem Stachurą na czele. Dyrektor festiwalu serca publiczności ciechocińskiej skradł już dawno i to uwielbienie nie przemija, a patrząc na jego wspaniałe występy doprawdy trudno się dziwić! Ciechocińscy słuchacze mają teraz w dodatku nowych ulubieńców - owacje po występach Sopranissimo i Tre Voci nie miały końca, artyści zachwycali kunsztem, pomysłowością muzycznych opracowań, ale też poczuciem humoru i osobowościami. Naszą orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego jak zwykle świetnie: z wielką uwagą, wyczuciem i melodyjnością tak chwaloną przez wszystkich solistów, poprowadził nasz były szef, Marek Czekała. Koncert był nadzwyczaj udany, a pochwał i zachwytów nie było końca!

24 czerwca 2018 roku było "Ach, jak przyjemnie" podczas koncertu zorganizowanego w ramach festiwalu wodniaków Ster na Bydgoszcz. Na tę okazję nawet dyrygent naszego orkiestrowego statku, Łukasz Hermanowicz, przywdział kapitańską czapkę! Królowały wakacyjne przeboje, słoneczne dźwięki, falujące melodie i gorące rytmy! Gorąca była także nasza publiczność, która śpiewała, tańczyła, falowała pomimo momentami padającego deszczu - byli niezniszczalni! Ale tutaj trudno się dziwić - swoimi wyjątkowymi głosami zachwycali znakomici wokaliści: Jagoda Kret, Michał Grobelny i Arek Kłusowski. Zaśpiewała także Emilia Czekała, która prowadziła koncert słownie rzucając anegdotami i rozgrzewając publiczność wszelkimi zadaniami specjalnymi. Zabrzmiał także piękny Obój Gabriela w wykonaniu Mirosława Kulczyńskiego. Kto nie był niech żałuje, ponieważ atmosfera była absolutnie niepowtarzalna!!!

23 czerwca 2018 roku daliśmy w Chełmnie koncert "Tolerancja przez muzykę" - firma Mondi zaprosiła nas, abyśmy przedstawili dwa muzyczne światy. Za pulpitem dyrygenckim stanął nasz energiczny gość z Izraela, Amos Talmon, który w pierwszej części wprowadził publiczność w świat muzyki klasycznej i opery, zabrzmiały kompozycje Verdiego, Gimeneza czy Suppe, a nawet druga część koncertu Mozarta w wykonaniu solistki z Wiednia, Stephanie Stockhert. W drugiej części rządził jednak rock-n'roll - na scenie pojawił się zespół Eljazz Band z Józefem Eliaszem na czele, a znakomici wokaliści: Łukasz Piasecki oraz Adam Wasiela udowodnili, że Elvis żyje. Emilia Czekała, zadbała o nieco zziębniętą publiczność i zaproponowała oklaski rock'n'rollowe, dzięki którym słuchacze mogli się rozgrzać, a w trakcie drugiej części tłumaczyła ciekawostki przytaczane przez naszego dyrygenta, Amosa Talmona - wielkiego fana Elvisa Presleya! Na nieco mokrym parkiecie pojawili się znakomici tancerze z Teatru Tańca z Sopotu, do których dołączyła na końcu caaaała roześmiana publiczność! I nawet deszcz nie mógł przerwać tego roztańczonego szału - rock'n'roll wygrywa nawet z deszczem!!!

3 maja 2018 roku uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja w Kwidzynie wraz z rozśpiewaną publicznością! Po słonecznej próbie na pięknym Placu Jana Pawła II, deszcz w godzinę koncertu zmusił nas do przeniesienia występu do teatru. To właśnie tam zabrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, które fantastycznie intonował Łukasz Ratajczak -  towarzyszył mu cały chór uzbrojonych w śpiewniki patriotów zasiadających na widowni. Emilia Czekała opowiadała, w jakich okolicznościach pieśni powstały, wspomniała najbardziej zasłużonych Polaków, a nawet ogłosiła konkurencję w śpiewaniu na grupy. Był to dzień w barwach biało-czerwonych, któremu towarzyszyło mnóstwo wzruszeń i patriotycznych emocji.

8 marca 2018 roku odbył się bardzo piękny, bo kobiecy koncert - w Dzień Kobiet nie mogło być inaczej! W Rogoźnie panie królowały nie tylko wśród publiczności, ale także na scenie, bowiem w rolach głównych wystąpiły tego dnia urocze wokalistki z grupy Singin' Birds. Czarowały śpiewem, ruchem scenicznym i zdobyły serca publiczności także ze względu na swoją otwartość i dystans do swych kobiecych grzeszków, o których opowiedziały "dwa słowa". Muzyka była tak energetyzująca, że my również ruszyliśmy w tany zaraz za naszym dyrygentem, Łukaszem Hermanowiczem, a dołączyli do nas nawet niektórzy słuchacze! Zresztą był to magiczny wieczór i wszystkie życzenia się spełniały - podczas "Piosenki zimowej" spadł śnieg, a w trakcie "Chcę więcej" sypnęło złotem! Poza tym spełniło się życzenie najważniejsze - cudowna publiczność!!! I jak tu nie wracać częściej do Rogoźna?

7 marca 2018 roku zagościliśmy w "Cafe Bodo" w Nowym Dworze Mazowieckim, by tam uczcić nadchodzący Dzień Kobiet. Batutą zarządzał Łukasz Hermanowicz, w tytułowego Eugeniusza Bodo ponownie znakomicie wcielił się Tadeusz Seibert, piosenkami Ordonki zachwycała Emilia Czekała, a wraz z naszymi solistami tańczyła i śpiewała grupa Contrapunkt, która dodatkowo przygotowała dla szczęśliwie wybranych pań tradycyjne tulipany. Piosenka "Baby, ach te baby" zabrzmiała tego dnia wyjątkowo, a dzięki utworowi "Czy potrafisz Haneczko zagwizdać" paniom przesłanych zostało mnóstwo całusów! Publiczność tak się rozśpiewała, że nie chciała nas wypuścić ze sceny i owacjami na stojąco prosiła o więcej, a my z wielką przyjemnością zabisowaliśmy! Dziękujemy za wspaniałą atmosferę!

4 marca 2018 roku daliśmy pierwszy w tym roku koncert z okazji Dnia Kobiet. W Lubieniu Kujawskim rządziła tego wieczoru operetka - Hanna Okońska zachwycała śpiewem i tańcem wszystkich słuchaczy, jednak szczególnie szczęśliwca, którego do wspólnego tańca zaprosiła! Łukasz Ratajczak zasłużył na wspaniałe oklaski owacyjne, gdy przez baaardzo długi czas nie schodził ze słynnego dźwięku w "O sole mio", a później uwiódł wszystkie brunetki, blondynki, rude i szatynki w wielkim przeboju Jana Kiepury. Emilia Czekała podpowiadała zaś, jak postępować z prawdziwą kobietą i często z przymrużeniem oka dowcipnie opisywała cechy słabej płci. Publiczność bawiła się wyśmienicie, oklaskom nie było końca i pomimo niskiej temperatury atmosfera była prawdziwie gorąca!

10 lutego 2018 roku wystąpiliśmy aż w dwóch miejscach!

Wspaniały Bal Wiedeński po kilku latach wrócił do Bydgoszczy. W restauracji Maestra w budynku Opery Nova pojawiło się mnóstwo zacnych gości, którzy pragnęli przetańczyć całą noc, zaserwowaliśmy im więc najpiękniejsze walce, przy których parkiet wprost wirował, rozskakane polki, charyzmatyczne tanga. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego poloneza rozpoczynającego każdy bal w Operze Wiedeńskiej, "Fächer-Polonaise", nie zabrakło pokazu zawodowych tancerzy, konkursu walca wiedeńskiego, a także popisów śpiewaków i innych atrakcji. Parkiet pękał w szwach, a to chyba najlepszy dowód na to, że muzyka wiedeńska jest niezawodna, a wykonana na żywo dodaje skrzydeł i otwiera serca!

W Mińsku Mazowieckim zabrzmiał zaś "Koncert z uśmiechem". Przesympatyczna publiczność coraz żywiej reagowała na kolejne utwory, trudno się zresztą dziwić - Marcela Wierzbicka oraz Dominik Opaliński zachwycali głosami, świetnie się bawili na scenie i swoją radością zarażali słuchaczy. Emilia Czekała także nie szczędziła humoru i wraz z publicznością wstawała, miauczała, "tik-takała"... To była dla nas daleka i długa podróż, ale było warto - wyśmienita atmosfera, wspaniała publiczność, mnóstwo wspólnego śmiechu. Właśnie dlatego kochamy naszą pracę!!! Zdjęcia z koncertu znaleźć można na portalu minskmaz.com.

24 stycznia 2018 roku odbył się wyjątkowy koncert w Orionie, bowiem po raz pierwszy wystąpiło tam trzech znakomitych tenorów! Już na samym wstępie Paweł Krasulak, Łukasz Seremet oraz Krzysztof Zimny zaśpiewali gromkie "sto lat" wszystkim babciom i dziadkom obchodzącym niedawno swe święto - co więcej wiele pań dostało od naszych śpiewaków róże! Emilia Czekała zdradzała, jakie oklaski lubią tenorzy i faktycznie publiczność szczodrze obdarowywała nas brawami! Paweł udowodnił, że Elvis żyje, Łukasz rozdawał buziaki, a w wykonaniu Krzysztofa Zimnego "Zimny drań" zabrzmiał wyjątkowo! Emilia Czekała grała na budziku, a publiczność szczekała, gwizdała, śpiewała i... wyprosiła o kilka bisów! Co za spotkanie! Z utęsknieniem czekamy na następne!

23 stycznia 2018 roku wystąpiliśmy w wyjątkowym Kinie Nawojka w Lipnie dla wyjątkowej publiczności! Słuchacze od samego początku byli tak roześmiani, że chyba udało nam się ich naładować pozytywną energią na cały rok! Marcela Wierzbicka podwójnie oczarowała widownię, ale nic dziwnego - przecież to dwie kobiety w jednej! Roztańczyła więc pana z pierwszego rzędu, zaś  jej mąż, Dominik Opaliński, tak "zmiauczał" jedną z pań, że ze śmiechu popłynęły jej łzy. Emilia Czekała nie dość, że bezustannie dowcipkowała, to jeszcze uratowała z opresji jedną z naszych instrumentalistek! Po raz pierwszy w historii naszej orkiestry altowiolistka przebierała się w trakcie występu - suknia Moni odmówiła jej posłuszeństwa, ale dzięki temu zyskała podwójne oklaski, gdy wyszła w kreacji Emilii! Jako ostatnie wybrzmiało obowiązkowe "sto lat" dla wszystkich babć i dziadków, którzy dopiero co obchodzili swe święto. A na końcu wzruszające słowa, że to dopiero początek lipnowsko-bydgoskiej przyjaźni, ale za to jaki początek! Jakiej przyjaźni! Dziękujemy!!!

18 stycznia 2018 roku wzięliśmy udział w pięknym jubileuszu 90-lecia Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Emilia Czekała co rusz porównywała muzykę do elektryczności - mówiła m.in. że nasza solistka, Marcela Wierzbicka, jest jedynym w swoim rodzaju przekaźnikiem energii - energii muzycznej radości, zaś z Dominikiem Opalińskim połączyła ją miłość tak gwałtowna, że początkowo przepaliła w mózgu wszelkie bezpieczniki. Uczucie to pozostało z nimi jednak na dłużej, do tego stopnia, że tworzą duet, który tak naprawdę jest triem... I nic dziwnego, że nasi śpiewacy dostawali potrójne brawa! Czujemy się tymi oklaskami naelektryzowani, zwarci i gotowi do kolejnych tak pięknych koncertów!

8 stycznia 2018 roku przenieśliśmy się w czasie i trafiliśmy do czarującego "Cafe Bodo", tym razem do jego skwierzyńskiej filii, wystąpiliśmy bowiem w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury. Tadeusz Seibert śpiewał głosem tytułowego Eugeniusza Bodo, Emilia Czekała wcieliła się w Hankę Ordonównę, zaś publiczność stawała się niejednokrotnie wspaniałym chórem znającym każdą prawie piosenkę! Głośno więc wybrzmiały refreny w takich przebojach jak: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Już taki jestem zimny drań". Ordonka zawstydziła pewnego pana z publiczności, który nie chciał się przyznać czy chrapie, a Bodo był tak szarmancki, że na pewno niejedna pani nie mogła tego wieczoru zasnąć! Bis był obowiązkowy, wspólnie go zagwizdaliśmy i z melodią na ustach wróciliśmy do naszego dzielnego busa. Dziękujemy za ponowne, rozśpiewane, gorące przyjęcie!

7 stycznia 2018 roku rozdwoiliśmy orkiestrę i daliśmy dwa znakomite koncerty!

W Kościele pw. św. Stanisława w Nakle nad Notecią pomimo niskiej temperatury atmosfera była prawdziwie gorąca. Naszą orkiestrą ponownie gościnnie zadyrygował nasz były szef, Marek Czekała, a program był bardzo zróżnicowany - od piosenek świątecznych i kolęd, przez utwory jazzowe aż po operetkowe przeboje. Zachwycali nasi soliści: Hanna Okońska (sopran), Adela Konop (wokalistka jazzowa), Łukasz Ratajczak (tenor), przepięknie śpiewał także nakielski chór Nadzieja, który znakomicie odnajdywał się w każdym z tych gatunków! Koncert prowadziła słownie Urszula Guźlecka, pełną uroku melodię z filmu "Misja" wyczarował na oboju Mirosław Kulczyński, a publiczność... miauczała, wstawała do rytmu i nieskończenie długo nas oklaskiwała! Takie koncerty dają nam energię na cały rok - w takim towarzystwie chcemy muzykować zawsze!

W Rogozińskim Centrum Kultury było gorąco nie tylko ze względu na atmosferę, ale tym razem także ze względu na temperaturę - sala była wypełniona po brzegi słuchaczami spragnionymi operetkowych dźwięków! Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński jak zwykle zachwycali nie tylko swoimi głosami, ale także dystansem do siebie - duet piżamowy rozbawił publiczność do łez! Emilia Czekała zaskarbiła sobie sympatię widzów już na samym początku, co wywnioskowała oczywiście po oklaskach owacyjnych! Jakby jednak zrobiło się zimno, wręczyła na wszelki wypadek szal Panu Burmistrzowi, choć w kategorii "moda zimowa" zdecydowanie wygrał koncertmistrz Jarek ze swoim wielkim pomponem na głowie! Publiczność była cudowna, co udowodniła na końcu dzielnie burzliwie oklaskując nas pomimo szampana w dłoniach - dziękujemy!!!

6 stycznia 2018 roku to kolejny już nasz Koncert Noworoczny spędzony ze znakomitą chojnicką publicznością. W Centrum Park Chojnice każdy wykonywany tego wieczora utwór stanowił noworoczne życzenia: Aleksandra Wiwała śpiewnie życzyła sił, aby niejednokrotnie w tym roku słuchacze mogli "Przetańczyć całą noc", Grzegorz Szostak obiecywał "Mały szczęścia łut", Mateusz Stachura udanych lotów do Włoch - "Volare", a Iwona Socha z Dariuszem Stachurą podróży do Warażdin! Emilia Czekała opowiadała tego wieczoru wiele, choć i tak największe oklaski dostała za jedną ze swoich kreacji - doszła do wniosku, że musi się jeszcze częściej przebierać, przecież bardzo lubi tak gorące przyjęcie! Batutą rządził Michał Kocimski, który niestrudzenie dyrygował przez cały koncert, a także przez wiele bisów, których wciąż głodna była nasza rozśpiewana publiczność. Aż żal było opuszczać Chojnice - dziękujemy! Przemiły artykuł, więcej zdjęć z koncertu oraz krótki filmik znaleźć można na portalu chojnice.com.

31 grudnia 2017 roku był wesoły, rozśpiewany, królowały szampańskie nastroje - jak to w Sylwestra! Na Auli UMK w Toruniu sceną zawładnęło aż pięcioro solistów: Barbara Gutaj, Mateusz Stachura, Mirosław Niewiadomski, Rafał Bartmiński oraz Alicja Węgorzewska, która zapowiadała także poszczególne utwory. Zabrzmiały fragmenty oper, operetek i musicali, przenieśliśmy się do słonecznej Italii, a gdy muzyka zabrała nas do Ameryki Południowej do mikrofonu podszedł nasz dyrygent, Ruben Silva, i zachwycił wszystkich swoją wyjątkową interpretacją pieśni latynoskich! Bez względu na to, jak potoczył się stary 2017 rok, z pewnością dla każdego obecnego na tym koncercie, jego końcówka była fantastyczna!

28 grudnia 2017 roku wystąpiliśmy w przepięknie wystrojonej Hali Sportowej w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak na "Koncert z uśmiechem" przystało było baaardzo wesoło. Publiczność szybko podchwyciła "oklaski owacyjne", dyrygent Łukasz Hermanowicz pokazywał, w którym miejscu należy zatiktakać, Emilia Czekała bez ustanku bawiła słuchaczy nie tylko dowcipami, ale i przeróżnymi, kolorowymi rekwizytami, zaś Marcela Wierzbicka-Opalińska i Dominik Opaliński opowiedzieli poprzez rozmaite kompozycje swoją historię: "Muszę się żenić dzisiaj rano", potem "Ja się boję sama spać", wresznie "Myszko to była cudna noc" i w ten oto sposób duet okazał się triem, a Marcela dumnie zaprezentowała swój uśmiechnięty brzuch. Bisów nie było końca - mamy nadzieję na szybkie ponowne spotkanie z tak wyśmienitą publicznością!

14 grudnia 2017 roku uświetniliśmy dostojny jubileusz 80-lecia Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy koncertem pełnym jubileuszowej radości! Filharmonia Pomorska wypełniła się tego dnia obecnymi i emerytowanymi pracownikami, kadrą akademicką oraz zaproszonymi gośćmi, którzy z zachwytem przyjęli występ naszych solistów: Marceli Wierzbickiej-Opalińskiej oraz Łukasza Ratajczaka. Za pulpitem dyrygenckim stanął Łukasz Hermanowicz, zaś Emilia Czekała na każdy z utworów miała przygotowaną lekarską anegdotę i wszyscy zgodnie przyznali, że czas leci jak szalony, więc wspólnie sobie "potiktakaliśmy". Na końcu nie mogło zabraknąć głośnego "sto lat", choć tak jak mówiła Emilia Czekała: szpitalowi życzymy nie stu lat, ale dwustu, trzystu, a nawet więcej!

25 listopada 2017 roku dotarliśmy do Słubic, gdzie odbył się tego dnia piękny koncert w ramach festiwalu Muzyka jesieni/Musica Atumna. Solistami byli tego dnia młodzi artyści, dopiero na początku swojej wielkiej muzycznej kariery. Zabrzmiały kompozycje Izaaka Berkowitza, Eugen'a Bozzy, Josepha Haydna oraz Franza Schuberta. Przy fortepianie zasiedli Martyna Mierzwiak oraz Ignacy Żywalewski, na saksofonie zagrał Damian Penkala, zaś w Mszy G-dur Schuberta głosy solowe śpiewająco wykonali Katarzyna Penkala, Janusz Kauczyński oraz Paweł Wiencek. Nie zabrakło oczywiście Chóru Kameralnego Adoramus oraz chóru Eurythm. Nad całością od pulpitu dyrygenckiego panowała Barbara Weiser-Lada. Było pięknie, a serca tym bardziej rosną gdy obserwuje się tak młode, zdolne talenty!

23 listopada 2017 roku z szerokimi uśmiechami rozpoczęliśmy "Koncert z uśmiechem" w kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po chwili zaraziliśmy nimi także całą publiczność  - zaczęło się od wspólnego tik-takania, później Marcela Wierzbicka nie dość że zachwyciła pięknym głosem, to jeszcze zatańczyła ze szczęśliwcem z pierwszego rzędu, nastepnie wspólnie miauczeliśmy, a nawet szczekaliśmy, Dominik Opaliński (mimo że jest już po ślubie kilka dobrych miesięcy) dowcipnie zinterpretował utwór "Muszę się żenić dzisiaj rano", a Emilia Czekała bez ustanku żartowała, zachęcając publiczność do czynnego udziału w wielu utworach tego wieczoru. Publiczność bawiła się świetnie, długo oklaskiwała nas na stojąco i wyprosiła aż dwa bisy, które z przyjemnością wykonaliśmy. Dla takiej publiczności moglibyśmy grać aż do świąt!!!

15 listopada 2017 roku wyruszyliśmy w muzyczną podróż po Europie, a towarzyszyli nam nasi ulubieni słuchacze z klubu osiedlowego "Orion" na bydgoskim Błoniu. Rozśpiewanymi przewodnikami byli tego dnia Karolina Makuła oraz Krzysztof Zimny, którzy znakomicie oprowadzali po Wiedniu, Barcelonie czy Neapolu. Emilia Czekała bawiła publiczność anegdotami, zafundowała jej nawet krótką lekcję muzyki i nie było innego wyjścia - wszystkim wystawiła piątki! To było bardzo wesołe, roześmiane i rozśpiewane popołudnie, które zakończyło się owacjami na stojąco i rozkołysanym uśmiechniętym chórem. Uwielbiamy te wspólne środy w Orionie!