Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować, gdzie i z kim ostatnio występowaliśkmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

 

 

 

11 listopada 2022 roku po raz kolejny Dzień Niepodległości spędziliśmy w pięknym Klasztorze Pocysterskim w Wągrowcu, gdzie znów połączyliśmy siły ze wspaniałą mocą ludzkich głosów, czyli z Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz chórem The Hoor z Wągrowca. Tym razem koncert rozpoczęło pięć psalmów, Melodii na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki, nieco uwspółcześnionych, bowiem w miejsce lutni pojawiła się gitara klasyczna, na której zagrał Adam Skrętny. Nad Melodiami Gomółki od pulpitu dyrygneckiego czuwał Tomasz Kotwica. My dołączyliśmy w drugiej części, w której wykonaliśmy przepiękne, pełne nadziei Requiem Gabriela Faure, a w której batutę przejął dr hab. Bernard Mendlik. Partie solowe w wielkim wyczuciem wyśpiewali Justyna Gęsicka (mezzosopran) oraz Damian Wilma (baryton). Wprowadzenie do utworów zapewniła Emilia Czekała. Całość zakończyły owacje na stojąco, które czym prędzej wykorzystaliśmy wykonując Hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego to przecież najlepsze możliwe zwieńczenie koncertu w tak wyjątkowym dniu!

4 listopada 2022 roku wzięliśmy udział w uroczystości jubileuszowej firmy Polmass w Hotelu City w Bydgoszczy. Poprzez muzykę opowiadaliśmy historię firmy -  wspominaliśmy burzliwe lata 80-te polką "Grzmoty i błyskawice", utwór "Tik-tak" podkreślał nieuchronny upływ czasu, a na końcu zaśpiewaliśmy partnerom jubilata gromkie "sto lat"! Emilia Czekała nie tylko opowiadała o historii firmy nawiązując do poszczególnych kompozycji, ale też postanowiła zaśpiewać, Marek Czekała prócz dyrygowania odliczał "śmiechy", a Marcela Wierzbicka-Opalińska i Dominik Opaliński zachwycali śpiewem i bawili publiczność interpretacjami skrojonymi pod firmę Polmass, a skoro to producent preparatów mlekozastępczych dla cieląt nie mogło zabraknąć.... muczenia! Uwielbiamy bawić się muzyką i dostosowywać program pod konkretne potrzeby - takie koncerty pozostają w pamięci na długo! 

20 października 2022 roku wystąpiliśmy w Chojnicach wraz ze Śpiewającą Rodziną Kaczmarków. Na tę niesamowitą, muzyczną rodzinę składają się utalentowani śpiewacy: Iwona Kaczmarek (sopran - mama), Piotr Kaczmarek (tenor - tata) oraz Wojciech i Adam Kaczmarkowie (barytony - synowie). Zaprezentowali oni cały wachlarz przeróżnych kompozycji - od bardziej lub mniej znanych arii i duetów operetkowych, przez pieśni neapolitańskie, aż po wielkie przeboje muzyki rozrywkowej z repertuaru Franka Sinatry czy Elvisa Presleya. Emilia Czekała niejednokrotnie zdradzała sekrety rodziny Kaczmarków, choć przypomniała, że i rodzina Czekałów ma na koncercie sporą reprezentację - prócz jej taty, dyrygenta, Marka Czekały, na skrzypcach grała także mama, Elżbieta. Nastroje były wspaniałe, co potwierdziły owacje na stojąco i niekończące się brawa!

18 października 2022 roku mieliśmy przyjemność uświetnić uroczystość Narodowego Banku Polskiego koncertem na jednego tenora.... ale za to jakiego! Szymon Rona zachwycał głosem jak dzwon, dowcipem oraz różnorodnością chust, chustek i chusteczek! Marek Czekała nie tylko dyrygował, ale także grał na... zegarze, a jego córka Emilia Czekała nie tylko żartobliwie poprowadziła, ale także zaśpiewała i w dodatku - rozszczekała publiczność! Goście NBP wychodzili z sali konferencyjnej Hotelu City w Bydgoszczy z szerokimi uśmiechami, a zatem i my nie moglibyśmy być szczęśliwsi!

23 września 2022 roku w Politechnice Bydgoskiej odbył się XL Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który mieliśmy przyjemność uświetnić koncertem. Rozpoczęliśmy od Hymnu Elektryków, który specjalnie na tę okazję na orkiestrę zaaranżował Marek Czekała. Śpiewem zachwycili słuchaczy tego dnia Justyna Gęsicka (mezzosopran) oraz Krzysztof Zimny (tenor), którzy zaprezentowali swoją wszechstronność wykonując arie operowe, duety operetkowe, fragmenty musicali czy inne kompozycje, nieraz mocno chwytające za serce. O tym, co wspólnego ma muzyka z elektryką opowiadała Emilia Czekała, a całość zakończyła się owacją na stojąco i dwoma bisami. Bez wątpienia na sali było mnóstwo energii - dobrej energii!

12 września 2022 roku miała miejsce uroczysta Gala 30-lecia Pracodawców Pomorza i Kujaw. Z tej zacnej okazji wykonaliśmy muzykę ostatniego 30-lecia  - towarzyszyła ona historii Jubilata przytaczanej przez Emilię Czekałę, która poprowadziła całość słownie. Specjalnie na ten wieczór Marek Czekała zaaranżował na orkiestrę kolejne utwory, a znakomicie wykonali je nasi soliści: Anna Hnatowicz, Tadeusz Seibert oraz Mateusz Wiśniewski. Zabrzmiały takie przeboje jak "Skyfall", "Shape of you" czy "Szampan" z repertuaru Sanah. Pracodawcy Pomorza i Kujaw mają na swoim koncie mnóstwo sukcesów - życzymy, by dalej rozwijali się tak prężnie jak dotychczas i aby słowa ostatniego utworu mogli nucić nieustannie: "We are the Champions"!

27 sierpnia 2022 zakończyliśmy kolejną edycję festiwalu "Fontanna Muzyki" w Bydgoszczy wesołym "Koncertem z uśmiechem". Przed fontanną Potop rządziła zabawa, piękna muzyka, oklaski owacyjne, a także na przekór upałowi - szaliki i czapka z pomponem! Emilia Czekała dbała o to, by dobry humor nie opuszczał słuchaczy,  a pomagali jej w tym znakomici soliści: Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński, którzy zachwycali publiczność nie tylko swoim śpiewem, ale także... miauczeniem. Marek Czekała jak zwykle z wdziękiem wymachiwał batutą, a dyrygował nie tylko naszym zespołem, ale także skłaniał do współnego śpiewu słuchaczy zgromadzonych przed, z tyłu i po bokach sceny! Podołał temu karkołomnemu zadaniu znakomicie! Ostatni festiwalowy koncert został uczczony otwarciem szampana szablą i już wypatrujemy z utęsknieniem kolejnych edycji, mając nadzieję, że przy fontannie Potop znów zbierze się tak fantastyczna publiczność! Zdjęcia z koncertu znaleźć można na stronie Tygodnika Bydgoskiego, a także w Expressie Bydgoskim.

20 i 21 sierpnia 2022 roku po dwuletniej przerwie z największą radością wróciliśmy do fantastycznych emocji Chojnickich Nocy Operetkowych! Dzięsiąta edycja była niesamowita! Pogoda nas wprawdzie nie rozpieszczała, ale publiczność udowodniła, że jest spragniona operetkowych dźwięków, gdy pierwszego dnia wytrwała do samego końca koncertu pomimo rzęsistego, gęstego deszczu - co więcej, domagała się bisu! Nic dziwnego - na scenie stanęły prawdziwe wokalne talenty, laureaci Konkursu im. Bogdana Paprockiego, wybitnego tenora, który część swojej młodości spędził właśnie w Chojnicach. Marek Czekała (swoją drogą - wiceprezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego), poprowadził koncert od pulpitu dyrygenckiego, a o postaci legendarnego tenora opowiadała Emilia Czekała zapowiadając przy tym kolejnych wspaniałych śpiewaków: Justynę Bujak (sopran), Magdalenę Stefaniak (sopran), Nazariego Kachalę (tenor) i Davida Roya (baryton). Brawom, pomimo parasolek i lejącego się z nieba deszczu, nie było końca. Jesteśmy naprawdę wzruszeni i wdzięczni za tak fenomenalne przyjęcie!
Drugiego dnia wystąpił zaś zespół Sopranissimo - Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka i Agnieszka Adamczak, które udowodniły, że soprany odnajdą się w absolutnie każdym gatunku muzycznym! Batutę przejął tym razem znakomity dyrygent rodem z Boliwii, Ruben Silva, który znakomicie poprowadził nie tylko orkiestrę, ale momentami także... publiczność! A to jeszcze nie wszystko - na scenie działo się naprawdę niemało, gdyż pojawili się na niej także tancerze z grupy DanceRouge w składzie: Dominika Kwintal oraz bracia Paweł i Krzysztof Tomaszewscy, choć  był taki moment, na samym początku w Paradzie Wiosennej, kiedy towarzyszyła im dodatkowo Emilia Czekała! Jej tata, Marek Czekała, który pojawił się razem z nią na scenie przy pierwszej zapowiedzi, powitał publiczność, przedstawił artystów, po czym przyznał, że tym razem z przyjemnością przejdzie na tę drugą stronę i dołączy do publiczności, skąd czuwał i przesyłał dobrą energię! Nie sposób opisać wszystkiego, co działo się podczas festiwalu. Kto nie był - niech żałuje! Może chociaż zdjęcia w jakiś sposób przekażą fantastyczną atmosferę, jaka panowała w chojnickej Fosie Miejskiej!

Dzień 1

Dzień 2

 

13 sierpnia 2022 roku przenieśliśmy się w czasie za sprawą legendarnej kawiarni Cafe Bodo, która tym razem otworzyła się przed przepiękną fontanną Potop w Bydgoszczy. W ramach festiwalu Fontanna Muzyki ponownie miało miejsce pełne uroku spotkanie Hanny Ordonówny (w którą wcieliła się Emilia Czekała) oraz Eugeniusza Bodo (w tej roli Tadeusz Seibert), którzy śpiewali, wspominali, dowcipkowali oraz angażowali licznie zgrowadzoną wokół fontanny publiczność. Wśród słuchaczy nie zabrakło osób, które także postanowiły podporządkować się obowiązującym ponad 80 lat temu kanonom mody - rządziły kapelusze, rękawiczki, boa i perły, widok był wspaniały! Ale też było czego posłuchać - Marek Czekała, który poprowadził naszą orkiestrę niejednokrotnie zachęcał publiczność do wspólnych śpiewów, na co ta ochoczo reagowała! To był przepiękny wieczór, który z pewnością będziemy z radością jeszcze długo wspominać!

17 czerwca 2022 roku wystąpiliśmy w Nowym Dworze Mazowieckim w ramach obchodów XXIII dni tego pięknego miasta. W operetkowy nastrój wprowadzili słuchaczy znakomici śpiewacy: Marta Ustyniak oraz Szymon Rona, którzy pokazali, że nie tylko kunszt wokalny, ale także poczucie humoru i swoboda sceniczna to ich domena! Emilia Czekała również dbała o to, by uśmiechy nie schodziły z twarzy słuchaczy, a ostatecznie by śmiali się wraz z całym zespołem w polce "Ohne Sorgen". Bisów nie było końca i pewnie bisowalibyśmy do teraz, gdyby nie to, że czekała nas daleka droga do domu. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i pięknie spędzony wspólny wieczór na dziedzińcu Nowodworskiego Ośrodka Kultury!

15 maja 2022 roku miał miejsce Niezwykły Koncert Wiosenny w Iławie. Rozpoczął się uroczystością wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla pani Honoraty Cybuli, a później rządziła już muzyka w najlepszym wydaniu, bowiem swoim talentem dzielili się wspaniali śpiewacy: Marcela Wierzbicka-Opalińska - sopran, Justyna Gęsicka - mezzosopran, Krzysztof Zimny - tenor, Dominik Opaliński - bas. Uwiedli oni iławską publiczność wykonaniami nie tylko pięknych, sentymentalnych piosenek, ale także pełnych poczucia humoru kompozycji, w których rządził dowcip. Tancerze z grupy DanceRouge (Dominika Kwintal, Kasandra Lanecka, Krzysztof Tomaszewski i Paweł Tomaszewski) zachwycali tańcem, do którego choreografię stworzyła Wiesława Pilecka. Emilia Czekała nauczyła iławską publiczność tańczyć i tik-takać, a nawet sama nie odmówiła sobie przyjemności zaśpiewania jednej piosenki. Marek Czekała dobierając program tak a nie inaczej wiedział, że publiczność będzie zachwycona.... i tak też było! Takie koncerty do dla nas czysta przyjemność, odliczamy zatem do kolejnych!

12 lutego 2022 roku daliśmy piękny koncert walentynkowy w Czaplinku! Na scenie rządziła muzyka pełna miłosnych uniesień oraz cudowne głosy: Beata Gramza, Małgorzata Grela, Dorota Nowak, Wojciech Dyngosz oraz Adam Zdunikowski. Mnóstwo było wzruszeń, ale i śmiechu, a nawet... szczekania, do którego skutecznie zachęcał nasz dyrygent, Piotr Wajrak. Publiczność w doskonałe humory wprowadziła Aneta Nurcek, która poprowadziła tę muzyczną, miłosną ucztę. Nie mogło się obyć bez bisu, który wraz z naszymi solistami zaśpiewał Burmistrz Czaplinka, Marcin Naruszewicz, który przecież wiele lat występował na deskach Opery Nova w Bydgoszczy! To był piękny wieczór, najlepiej możliwie spędzony walentynkowy weekend!

6 stycznia 2022 roku wystąpiliśmy w Chojnicach z dwoma wspaniałymi koncertami noworocznymi pt. "Głosy świata". Soliści byli fenomenalni i mieli wszelkie atuty, by śpiewnie oprowadzać chojnicką publiczność po najbardziej melodyjnych krajach. Przedstawicielami Polski byli Aleksandra Borkiewicz (sopran) oraz Dariusz Stachura (tenor - Polski Pavarotti, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi), fantastyczni śpiewacy, którzy od pierwszych dźwięków skradli serca słuchaczom. Ale nie lada gratką była obecność sopranistki z Meksyku - Alejandrina Vazquez zachwycała interpretacjami arii i pieśni, a sama jej obecność sprawiła, że wszyscy poczuliśmy jakbyśmy przez chwilę byli w tym niesamowitym, gorącym kraju. Emilia Czekała była niezwykle dowcipną przewodniczką w tej podróży, w dodatku nie odmówiła sobie przyjemności by zaśpiewać choć jedną piosenkę, na co bardzo entuzjastycznie zareagowała publiczność, a Marek Czekała był pilotem tego muzycznego samolotu, który zabierał nas tam, gdzie śpiewa się i tańczy bez wytchnienia!

11 listopada 2021 roku przeżywaliśmy Dzień Niepodległości w Wągrowcu podczas corocznego koncertu pamięci poległych w walce o niepodległość, w którym  mieliśmy przyjemność występować w znakomitym towarzystwie chórów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy oraz The Hoor z Wągrowca. Emilia Czekała rozpoczęła wieczór kilkoma słowami o Requiem d-moll W.A.Mozarta,  później zaś za pulpitem dyrygenckim stanął Bernard Mendlik i to on poprowadził tę legendarną kompozycję, w której partie solowe wykonali:  Beata Gramza - sopran, Justyna Gęsicka - alt, Krzysztof Zimny - tenor oraz Bartłomiej Tomaka - bas. Dzień Niepodległości staje się w Kościele Pocysterskim oo. Paulinów wyjątkowo magiczny, cieszymy się, że możemy go tam świętować!

6 listopada 2021 roku w Kościele NMP Królowej Polski w Słubicach miał miejsce uroczysty koncert - była to prapremiera mszy skomponowanej przez Sinto Valentina ku czci patrona Polesia, św. Andrzeja Boboli z okazji obchodów 75. rocznicy przesiedleń Poleszuków. Przy pulpicie dyrygenckim stanęła charyzmatyczna Barbara Weiser-Lada, pięknie zabrzmiał chór Adoramus, a słuchacze dali się ponieść wyjątkowym dźwiękom, których stanowczo zażądali więcej owacją na stojąco. Nie zabrakło więc bisów, a atmosfera była rzeczywiście prawdziwie podniosła i piękna!

9 września 2021 roku uczciliśmy muzycznie i rockowo 130-lecie komunikacji miejskiej w Toruniu! Rozpocząliśmy od "Żartobliwego gawota", który powstał dokładnie w 1891 roku na okazję inauguracyjnego przejazdu pierwszego tramwaju konnego, a do którego nuty odnalezione zostały przypadkowo zaledwie kilka tygodni wcześniej! Później wraz z zespołem Żuki wykonaliśmy piosenki, które zmieniły oblicze rocka. Piotr Andrzejewski, Jerzy Bołka, Marek Posieczek, Adam Staniszewski oraz Joachim Perlik przypomnieli przeboje takich zagranicznych i polskich legend jak Deep Purple, Rod Steward, Bob Dylan, Perfect czy Skaldowie. Całą uroczystość słowem poprowadziła Emilia Czekała, która przy poszczególnych utworach wspominała, co w czasie ich powstania działo się akurat w kwestii tramwajów czy autobusów w Toruniu. Sama zaśpiewała dwie piosenki i skłoniła do wspólnego śpiewu publiczność, która opuszczała salę z szerokimi uśmiechami na ustach. MZK w Toruniu życzymy kolejnych co najmniej 130 lat i zawsze tak roześmianych i radosnych pracowników, jak podczas naszego koncertu!

8 sierpnia 2021 roku spędziliśmy w Chojnickim Centrum Kultury, gdzie wraz z zespołem Żuki daliśmy gorrrrący koncert przebojów Beatlesów i nie tylko! Wspólnego śpiewania i uciechy z tego muzycznego spotkania nie było końca! Oklaski grzmiały po każdym utworze głośno i radośnie, a atmosfera tego popołudnia na długo zostanie w naszej pamięci! Żuki w składzie: Piotr Andrzejewski, Jerzy Bołka, Marek Posieczek i Adam Staniszewski, zauroczyły chojnicką publiczność swoimi wykonaniami piosenek Beatlesów, Joachim Perlik za swoją interpretację piosenki "Dziwny jest ten świat" dostał wielkie i długie brawa, Marek Czekała nie tylko dyrygował, ale i tańczył, a czasem po prostu odpoczywał, gdy oddawał batutę swojej córce Emilii, która przez cały koncert opowiadała o losach czwórki z Liverpoolu bawiąc niejednokrotnie publiczność beatlesowskimi anegdotami. Zakończyliśmy polskim akcentem, piosenką "Nikt na świecie nie wie", która porwała publiczność w dziki taneczny szał - ależ to było niesamowite! Genialne zakończenie genialnego koncertu!

23 czerwca 2021 roku w Szpitalu im. A. Jurasza w Bydgoszczy odbyła się uroczystość, która miała na celu złożenie podziękowań pracownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w nierówną walkę toczącą się w trakcie pandemii koronawirusa. Mieliśmy zaszczyt uświetnić ją muzyką na żywo wykonując piękne utwory pochodzące z filmów i nie tylko. Koncert poprowadziła Emilia Czekała, która niejednokrotnie dziękowała zebranym gościom za ich nieocenione wysiłki, a na końcu zadedykowała im ostatni utwór: "Mam tę moc". To ogromna radość, dzielić się muzyką z tak wyjątkowymi ludźmi podczas tak ważnych chwil!

16 czerwca 2021 roku gościliśmy w pięknych progach nowego, niezwykłego miejsca na mapie Bydgoszczy - w Fabryce Lloyda. Odbyła się tam uroczysta gala Orłów Budownictwa Pomorza i Kujaw zorganizowana przez firmę Mat-Bud. Nasz koncert uświetnił to wydarzenie, a był wyjątkowy, bowiem miała miejsce premiera naszego najnowszego progarmu: "Historia Rocka Symfonicznie". Wraz z zespołem Żuki i Joachimem Perlikiem wykonaliśmy największe rockowe przeboje - zarówno polskie, jak i zagraniczne. Zabrzmiały utwory takich zespołów jak Deep Purple, Budka Suflera, Perfect czy Pink Floyd w fantastycznych, nowych aranżacjach Marka Czekały. Zaśpiewała także Emilia Czekała, która tradycyjnie poprowadziła cały koncert opowiadając o ważnych dla rocka elementach. Koncert zakończył się bisem, wspólnym śpiewaniem i ogólną, wspólną radością! Cieszymy się, że po trudnym pandemicznym czasie znów możemy przeżywać tak fantastyczne chwile na scenie!

17 maja 2021 roku nareszcie mieliśmy możliwość świętować nasze 25-lecie! Z tej okazji nagraliśmy koncert goszcząc w pięknych prograch Młynów Rothera w Bydgoszczy - wydarzenie to jest naprawdę historyczne, bowiem nie odbywał się tam dotychczas żaden koncert - byliśmy pierwsi! Za pulpitem dyrygenckim stanął oczywiście założyciel naszej orkiestry, Marek Czekała, jego córka, Emilia, wraz z Jackiem Pawlewskim poprowadzili koncert słowem, a niesamowitą energią i głosami jak dzwon dzielili się z nami znakomici tenorzy z grupy Tre Voci: Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj i Wojtek Sokolnicki. Jesteśmy wzruszeni, że mogliśmy uczcić tak ważny dla nas jubileusz w sercu Bydgoszczy. Czekamy teraz na więcej koncertów - obowiązkowo z publicznością!

27 lutego 2021 roku po miesiącach przerwy spowodowanej pandemią nareszcie znów wystąpiliśmy przed publicznością - i było wspaniale!!! W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu wraz z zespołem Żuki oraz Joachimem Perlikiem daliśmy koncert wypełniony największymi przebojami Beatlesów, Klenczona, Niemena, czy.... Żuków. Historię grupy The Beatles przybliżyła Emilia Czekała, która ponadto zaskoczyła wszystkich... przejmując na trzy utwory batutę od swojego taty, Marka Czekały. Jak sama przyznała bardzo się stresowała, ale z taką publicznością nie było się czego obawiać! A słuchacze naprawdę byli fenomenalni - śpiewali, klaskali, a na końcu nawet radośnie tańczyli! Koncert ten był znakomitym wstępem do nagrania, które miało miejsce dzień później. Program można obejrzeć na platformie YouTube.